Co wiesz na temat olejowania włosów? Przekonaj się, że jak niewiele. Dziś niemal na całym świecie praktykuje się indyjską tradycję olejowania włosów. Dowiedz się więcej na ten temat doboru olejów i metod olejowania, a potem rób to świadomie!

Olejowanie włosów to zabieg pielęgnacyjny wywodzący się z Indii. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Zastanawiamy się, kto wpadł na pomysł, żeby nałożyć tłusty olej na włosy. Były to Hinduski, dla których ratowanie się olejami było jedyną metodą na to, żeby zapobiegać przesuszaniu się włosów. Skoro tłuszcz nie wiąże się z wodą, to nałożony na włosy, zapobiegnie utracie wilgoci. W dużym skrócie tak właśnie działają emolienty. W gorących, okołorównikowych rejonach są one niezmiernie ważne.

Dziś wiemy, że olejki do włosów działają nie tylko ochronnie. Wachlarz ich właściwości jest naprawdę bogaty, dlatego warto mieć przynajmniej jeden z nich.

Działanie naturalnych olejów:

  • uzupełniają niedobory składników odżywczych,
  • wzmacniają struktury keratynowe włosów,
  • zabezpieczają przed utratą wody,
  • ochraniają przed promieniowaniem UV,
  • wzbogacają warstwę hydrolipidową włosów,
  • zapobiegają nadmiernemu wypadaniu,
  • regulują wydzielanie się sebum (stop przetłuszczaniu),
  • łagodzą różnego rodzaju podrażnienia,
  • przywracają prawidłowe pH skóry głowy,
  • przede wszystkim wygładzają i dodają blasku.

To oczywiście nie wszystkie właściwości olejów do włosów. Nie ma dwóch takich samych olejów! W kosmetyce wykorzystuje się około 150 różnych olejów wytłaczanych z roślin rodzimych i egzotycznych. Każdy taki olejek do włosów ma inne właściwości i wspomaga w odmiennych problemach. Różnice wynikają przede wszystkim z ich składu.

Co zawierają naturalne olejki?

Oleje, jak każda substancja roślinna, zawierają bardzo dużo silnie skoncentrowanych składników odżywczych. To bogactwo witamin, minerałów i steroli roślinnych. Niektóre mogą zawierać cenny dla skóry głowy i włosów skwalan – składnik ludzkiego sebum. Najważniejsze są jednak kwasy tłuszczowe, które spełniają dwie istotne funkcje. Po pierwsze wzmacniają ochronną strukturę lipidową włosów. Po drugie są spoiwem dla łusek otaczających włos, dlatego wspomagają walkę o obniżenie porowatości włosów.

Olejki mogą mieć:

  • kwasy tłuszczowe nasycone,
  • kwasy tłuszczowe jednonienasycone (omega-7 i omega-9),
  • kwasy tłuszczowe wielonienasycone (omega-3 i omega-6).

Co ciekawe, każdy olej do włosów zawiera wszystkie trzy typy kwasów tłuszczowych. Różnica polega na ich procentowej zawartości. Niektóre olejki mają więcej np. kwasów omega-6, a te nasycone tylko w śladowych ilościach. Przewaga kwasów tłuszczowych w olejku decyduje o tym, do jakich włosów jest idealny.

Jak dobrać olej do włosów?

Czas wrócić do porowatości, bo to właśnie ona jest kluczowa w doborze olejków. Skuteczne olejowanie włosów polega na takim dopasowaniu olejów, aby dobrze komponowały się z włosami. Olejki nasycone mają niewielkie cząstki, dlatego jako jedyne mogą wnikać do wnętrza włosów o zwartej strukturze. Zbyt duże cząstki olejków byłyby w tym przypadku obciążające i niekorzystne. Świetnie sprawdzają się za to na włosach wysokoporowatych, które wymagają wzmocnienia i uszczelnienia. Zależność jest prosta:

  • włosy niskoporowate + oleje z kwasami nasyconymi
  • włosy średnioporowate + oleje z kwasami omega-7 i omega-9
  • włosy wysokoporowate + oleje z kwasami omega-3 i omega-6

Olejowanie włosów – co to jest?

Czym tak właściwie jest olejowanie włosów? To jedna z bardziej skutecznych metod pielęgnacji włosów, a największą zaletą jest w tym przypadku oczywiście naturalność. Olejowanie włosów zapewnia harmonijną pielęgnację, która idealnie współgra z naturalnym cyklem życia włosów i wpasowuje się w ich potrzeby. I choć nie ma jednej definicji olejowania, dobrze wiemy, że polega ono na nakładaniu na włosy i skórę głowy olejów. Mają one za zadanie poprawić ich kondycję i są świetnym zamiennikiem dla innych kosmetyków pielęgnacyjnych.

Uwaga! Najbardziej zauważalne efekty daje jednoczesne olejowanie włosów i skóry głowy, dlatego że pod skórą znajduje się najważniejsza część włosa – cebulka wymagająca odżywienia. Szukaj olejków do włosów, które nie zawierają silikonów i parabenów, a dzięki temu nadają się również do olejowania skóry głowy. Zapewnisz sobie tym samym kompleksową pielęgnację.

Oleje możemy nakładać na wiele sposobów, dlatego tuż po wyborze olejku o idealnych dla nas właściwościach, poświęćmy chwilę na dobranie najlepszej metody olejowania włosów. Każda z nich zapewnia nieco inne działanie. Różnią się też czasochłonnością.

Metody olejowania włosów:

  1. Na sucho – kiedy olej nakładamy bez wcześniejszego ich moczenia lub po wysuszeniu.
  2. Na mokro – kiedy olej nakładamy na zwilżone lub delikatnie odsączone ręcznikiem włosy.
  3. Na gorąco – kiedy przed zaaplikowaniem na włosy delikatnie podgrzewamy olej.
  4. W misce – kiedy małe ilości olejków mieszamy z wodą i moczymy w nich włosy.

Wymienione wyżej cztery podstawowe metody olejowania włosów nie są jedynymi. Zaletą naturalnych olejków jest to, że można aplikować je przed myciem lub po nim. Dzięki nim możemy stosować olejowanie włosów na noc albo zapewniać sobie gładkość i blask włosów w trakcie dnia. Nieskończenie wiele możliwości aplikacji to kolejna z zalet olejowania włosów i skóry głowy.